Jak tento web funguje

Tento web je velice primitivní a statický. Tzn. že se sám nemění, nepracuje s databází zůstává stále stejný.

Jekyll

Tento web používá Jekyll. Jedná se o generátor statických webových stránek určený primárně pro správu blogů. Vezme soubory v markdownu (ve specifické struktuře složek) a předělá je do HTML. Markdown je minimalistický způsob jak zapsat formátovaný text jako prostý text, tak aby i tento prostý text byl lidmi čitelný. HTML je opět způsob jak zapsat formátovaný text jako text prostý. Narozdíl od Markdownu je HTML upovídané a psát v něm články by bylo neefektivní. V HTML se píší webové stránky. Níže můžete porovnat HTML a Markdown.

Html
<h1>Tohle je nadpis</h1>
<p>A tohle je odstavec. Můžete zde použít <em>kurzívu</em> a text <strong>tlustý</strong>.
Na víc lze <a href="https://example.com">odkazovat</a> a ukazovat <code>kousky kódu</code>.</p>
Markdown
# Tohle je nadpis

A tohle je odstavec. Můžete zde použít _kurzívu_ a text **tlustý**.
Navíc lze [odkazovat](https://example.com) a ukazovat `kousky kódu`.
Výsledek

Tohle je nadpis

A tohle je odstavec. Můžete zde použít kurzívu a text tlustý. Navíc lze odkazovat a ukazovat kousky kódu.


Github Pages

Github je stránka pro verzování projektů a jejich ukládání na serveru pro spolupráci více lidí1. Zároveň nabízí zveřnění takového projektu v Jekyllu na internet. Přesně tak je tedy hostovaný tento blog.

Alembic šablona

Github pages samy vás vyzvou, aby jste si vybrali šablonu. Já si vybral Alembic Theme od Davida Darnese. Pak jsem ji dlouze upravoval, aby vypadal blog přesně dle mých představ.


Doufám, že jste alespoň trochu z fungování webu pochopili. Určitě mám v plánu udělat podrobnější článek na to, jak si udělat vlastní blog pomocí Github pages.

  1. Ve skutečnosti je to trochu složitější, ale to je na jiný článek. Ty projekty se přesněji (a správněji) nazývají repozitáře