Národní parky chorvatska

V druhé půlce srpna jsme na 14 dní s mou rodinou vyrazili na rekreačně-turistickou dovolenou. V rámci té turistické části jsme navštívili 7 z 8 národních parků, které se v Chorvatsku nacházejí. Nyní se je pokusím seřadit dle osobní preference.

Do většiny národních parků se platí vstupné, tudíž dostanete i vstupenku. Všechny národní parky mají design vlastní, ale jednotný. Loga národních parků jsou též jednotná a minimalistická.Na druhé straně je plánek národního parku. Asi podle něj na výlet nepůjdete, ale i přesto je to dobrý prvek. Jednotný a minimalistický design určitě cením.

NP Plitvička jezera

Jedná se o nejstarší národní park Chorvatska. Byl založen v roce 1949. Jedná se o kaskády tmavě azurových krasových jezer. V jejich okolí se též nachází přes 20 jeskyní a 140 vodopádů. Po parku se navštěvníci pohybují po chodníčcích a mostech. Též můžete využít panaromatického vláčku (něco na styl turistického vláčku v HK) a lodi. Plavbu lodí však můžete využít pouze jednou. Po chodníčcích vede národním parkem celkem 7 okruhů. Okruhy A,B a C jsou přístupné ze vstupu 1. Okruhy E,F a H jsou přístupné ze vstupu 2. OKruh K je nejdelší a je přístupný z obou vstupů.

My jsme si vybrali okruh H, který obsáhl horní i dolní jezera. Měl 8,9km a měl by zabrat 4-6 hodin. Plitvická jezera jsou bezpochybně nekrásnější narodní park v Chorvatsku. Krásná azurová barva konstrastovala s šedými skalami a zelenými listy stromů na okolních kopcích. Jediným problémem byla fronta na průchod okolo vodopádu Veliki Prštavac.

NP Paklenica

Hlavním lákadlem tohoto národního parku je kaňon Velika Paklenica. V něm teče stejnojmenná řeka. Pro horolozce jsou naopak lákadlem obrovské skály. Ti tam byli na každém rohu.

V době naší návštěvy byla sice řeka vyschlá, ale i přesto byl park krásný. My jsme si vybrali trasu na chatu Planinarsky dom. Stejnou cestou jsme pak šli zpátky. Skály byly krásné - vysoké a majestátní. Na protějších vrcholcích jsme naopak mohli obdivovat nádherné stromy.

V parku jsem naplánoval jiný výlet, který jsme nakonec nezrealizovali. Pokud chcete můžete využít tento. Cestou uvidíte vodopád, výhledy i pár jeskyní. Pokud chcete můžete si ho prodloužit odbočkou na skálu Anića kuk, kde jsou prý nadhérné výhledy. Měl by zabrat asi 3 hodiny a čtvrt. Má asi 7km. Trasu najdete na mapy.cz.

NP Kornati

NP Kornati se nachází na stejnojmenném souostroví. Největším ostrovem je ostrov Kornat. Pokud se na toto neskutečné souostroví chcete vydat, můžete využít moře nabídek soukromých plaveb lodí, lišící se počtem účastníků, délkou i programem. Stánky s nabídkou najdete vpodstatě v každém městě, co se nachází relativně blízko národnímu parku.

My jsme pluli z Murteru, ale jméno s kým si bohužel nepamatuji. Když jsme do narodního parku dojeli, zamířili jsme k širému moři, u kterého se nacházel nejvyšší útes v národním parku. Pak jsme zastavili u ostrova Rašip, kde jsme se šli koupat. Kromě skákaní z lodi mi bylo zábavou i prozkoumávání podmořské fauny. Viděl jsem žluté korály a asi 10cm dlouhé, krásně modré ryby. Pak jsme jeli na hlavní ostrov Kornat do restaurace vlastněné rodinou, která organizovala tuto plavbu. Po pauze na oběd jsme vyrazili vstříc další zastávce. Vyjeli jsme z parku a pak zastavili na maličkém ostrůvku pro plavání na “širém moři”. Pak jsme se vrátili zpět. Tato plavba zabrala asi 9 hodin.

Tyto ostrovy jsou opravdu nádherné. Královsky modré moře krásně kontrastuje s béžovými ostrovy ve tvaru malých kloboučků. Pak je tu i nádherná flóra a fauna pod mořem.

NP Sjeverni Velebit

První hory na tomto seznamu. Národní park Sjeverni Velebit je jen součástí většího pohoří Velebit. Jelikož se jedná o docela velké pohoří, je spoustu výletů, na které se vydat.

My jsme si vydali na horu Veli Zavižan (1676 m.n.m.). Bylo to neskutečně do kopce, ale odměna byla větší. Tou nám byly spektakulární výhledy až na moře. Na hoře byly kleče a kameny. Byla to nádhera.

panorama z hory Veli Zavižan výhled z hory Veli Zavižan

NP Krka

V národním parku Krka se nachází krasová jezera a vodopádky na stejnojmenné řece. Pokud půjdete vstupem Lozovac (jako my), můžete využít k přesunu z parkoviště (na kopci) k jezírkům (v údolí) autobus v ceně vstupenky (ne jako my). Po jezírkách vedou dřevěné chodníčky. Na vodopády se můžete podívat z četných vyhlídek. V celém parku se však nacházelo příliš mnoho lidí.

I přestože to bylo podobné jako Plitvická jezera, byla to krása. Udělali jsme si tam krátkou 45 minutovou procházku. Pak jsme navštívili expozici v bývalém mlýně. Jen jsme tam nakoukli, ale určitě byla zajímavá.

NP Risnjak

NP Risnjijak je další pohoří. Jeho nejvyšší horou je Veliki Risnjak (1528 m.n.m.). My si pro náš výlet však vybrali o trochu nižší Snježnik (1506 m.n.m.). Šli jsme tam z chaty Dom Platak. V něm jsme si dali oběd a až pak jsme šli. Vypadala však dost totalitně a zanedbaně. Nahoru vedla hodina a půl dlouhá cesta. Většinu času vedla lesem podobným, jaký najdete v Hradeckých lesích. V poslední části jsme šli asi 30° do kopce. Na hoře se nám však otevřel nádherný výhled z opuštěné horské chaty. Po přestávce jsme vyšli až úplně na vrchol, kde se otevřel výhled ještě nádhernější.

NP Brijuni

Brijuni je sousostroví nacházející se u města Fažana. Za doby Jugoslávie zde měl Josip Broz Tito svou osobní rezidenci. Můžete si ve Fažaně zamluvit soukromou plavbu lodí, anebo si můžete zakoupit oficiální plavbu lodí na největší ostrov Veli Brijun a zpět. Na ostrově najdete spoustu zajímavých atrakcí včetně safari, golfového areálu a 1600 let staré olivy. Pro mě však byly tyto nepřírodní atrakce méně zajímavé. Věřím ale, že na ostatních ostrovech se určitě přírodní krása najde.

Dovolenou v Chorvatsku jsem si určitě užil. Doufám, že jste vy si užili tento článek. Děkuji za pozornost